W styczniu 2021 Krzysztof zaprosił do współpracy członkinie kwartetu smyczkowego „Amàbile Quartet” w wyniku czego powstał nowy zespół „Chris Root String Quintet”. Korzeń zamówił cykl aranżacji z gatunków rock i pop lat 80 - 90 XX wieku, które miały stworzyć kwintesencję gatunku Classical Crossover na skład klasycznego kwintetu smyczkowego. Autorem aranżacji jest wybitny polski skrzypek, kompozytor i dyrygent na stałe zamieszkały w Finlandii - Krzysztof Dobosiewicz. Powstał teledysk do przeboju Sandry - „(I will never be) Maria Magdalena”. Niestety zespół po wykonaniu bardzo udanego debiutanckiego koncertu z cyklu „Muzyczne Śniadanie na Trawie” w Parku Miejskim w Skierniewicach w lipcu 2021 w skutek poważnych problemów organizacyjnych przestał istnieć.

Nasz artysta jest często zapraszany do współpracy ze znakomitymi zespołami kameralnymi i orkiestrami. Występował również jako solista z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych i kameralnych. I tak na zaproszenie muzyków Kwartetu Śląskiego wystąpił wraz z nimi trzykrotnie podczas kolejnych edycji festiwalu „Kwartet Śląski i jego goście”, koncertując m.in. z Janem Staniendą. W ramach obchodów Roku Chopinowskiego na zaproszenie muzyków kwartetu smyczkowego Altra Volta wraz z Zespołem Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia" dokonał pod dyrekcją Anny Szostak prawykonania utworu „Sept Humoresques" Régisa Campo dedykowanego Fryderykowi Chopinowi. Utwór ten wykonano w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w ramach festiwalu "Szalone Dni Muzyki". Na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, a także na rejestrowanym przez telewizję "Mezzo" i Radio Classique koncercie w Opéra Comique w Paryżu.

Z kwartetem smyczkowym "Akademos" nagrał "Cztery Pory Roku" Antonio Vivaldiego. Współpracował z wieloma orkiestrami m.in. Deutsches Kammerorchester Berlin, Sinfoniettą Cracovią, AUKSO i NOSPR pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Roberta Kabary, Johna Axelroda, Kaspara Zehndera, Marka Mosia i wielu innych znakomitych dyrygentów, akompaniując tej klasy solistom co Christoph Eschenbach. Wybitny rosyjski skrzypek Wiktor Kuzniecow zaprosił Krzysztofa do Wrocławskiego Zespołu Solistów „Ricordanza”, w którego pierwszym składzie koncertował przez kilka lat. Jesienią 2017 roku Krzysztof wystąpił z tym zespołem gościnnie w Sali kameralnej Filharmonii Berlińskiej. W listopadzie 2018 na zaproszenie Koncertmistrza NOSPR Piotra Tarcholika - Krzysztof został jedynym kontrabasistą nowo powstałej orkiestry kameralnej „Sinfonia Galicya”.

Artysta występował na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych w tym wielokrotnie na słynnym "Schleswig-Holstein Musik Festival". Jako jedyny Polak brał udział w tournée koncertowym "World Symphony Orchestra" w Korei Południowej. Nagrał bardzo dużo płyt z muzyką symfoniczną i kameralną. Kilka z nich zostało nominowanych do nagrody "Fryderyk". W roku 2016 otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicepremiera Piotra Glińskiego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

<< powrót | więcej >>